Zalety drewna syberyjskiego (skandynawskiego)

Północny las od dawna był wysoko ceniony za swoje szczególne właściwości. Dlaczego specjaliści w dziedzinie stolarstwa tak doceniają drewno z tego regionu? Rzecz w tym, że właściwości drewna w największym stopniu zależą od klimatycznych warunków, w których ono rosło. Jak wiadomo, drzewo rośnie tylko latem. Jeśli lato jest długie, drzewo ma czas przybrać dosyć grubą warstwę drewna, kiedy zapada okres zimowy, wzrost zatrzymuje się – do następnego ciepłego okresu. Im miejsce wzrostu drzew położony jest bardziej na południe, tym lato jest cieplejsze i dłuższe, tym warstwa drewna, która przyrasta rocznie jest szersza. Im bardziej na północ tym okres letni jest chłodniejszy i krótszy, zima jest mroźna i surowa, w takich warunkach wegetacyjnych okres jest bardzo krótki. Dlatego roczny przyrost warstwowy drewna z północy jest mniejszy, rzadko przekracza 1 mm grubości. Takie drzewo rośnie bardzo powoli i ma drobno warstwową strukturę.

Te trudne warunki klimatyczne implikują bardzo korzystne dla człowieka właściwości drewna. Wskutek chłodnego letniego okresu włókna drewna, otrzymanego z północnego lasu są cienkie i przylegają jedno do drugiego o wiele bardziej, aniżeli w przypadku lasu południowego. Wynikiem tego jest wysoka gęstość drewna co przekłada się na  jego twardość i wytrzymałość, są to cechy za które las ten jest najbardziej ceniony. Drobnowarstwowa i szczelna struktura warunkuje wyższy, mocniejszy i jędrny budulec. Dzięki tym cechom z lasu północnego produkuje się – kłody, belki, deski i inne wyroby najwyższej jakości. Elementy wykonane z północnego lasu służą dłużej aniżeli analogiczne wyroby z drewna pochodzącego z lasów o cieplejszych klimatach. Dzięki takiej strukturze drzew, w zimowym okresie, kiedy ruch płynów jest spowolniony, drzewo praktycznie nie chłonie wilgoci (nie rozmięka). Z tego powodu drewno z północny jest bardziej odporne na choroby grzybicze i pasożytnicze.

Każda roślina zdolna jest do gromadzenia toksycznych substancji, szkodliwych dla człowieka, dlatego od wyboru budulca z drewna zależy nasze zdrowie. Północny las, w odróżnieniu od lasu z średniego pasma, wyrasta w stosunkowo czystych z ekologicznego punktu widzenia miejscach. Dlatego to właśnie jego drewno wykorzystuje się czestoj do budowy domów mieszkalnych.

Północny las jest głównie iglasty - sosna, modrzew, świerk. Iglaki okazują się być najlepszymi surowcami w budownictwie i obróbce domów, co objawia się dostępnością dla eksploatacji i doskonałymi technicznymi właściwościami drewna. Najczęściej stosowana jest sosna i świerk, rzadziej – modrzew i pichta. Mimo że te same gatunki drzew rosną w jednakowych warunkach, różnią się nieznacznie swoimi właściwościami.